7 ČAJOV PRE DETI, KTORÉ NEUBLÍŽIA A POMÔŽU

„Maminka bolí ma bruško, nemôžem spať.“ Aj vás občas prebudí s týmito slovami vaše dieťa zo sladkých driemot, poťahujúc vám pri tom deku? Ako čo najskôr pomôcť  jeho neposlušným črievkam prírodnou cestou?

V predchádzajúcom článku sme si priblížili celkový pitný režim detí, aké nápoje, čaje a v akom veku môžeme s kľudným svedomím zveriť do malých rúk. Teraz pre vás vyberáme 7 špeciálnych čajov na rôzne zdravotné problémy. Tieto čaje, vzhľadom na ich zloženie, neodporúčame podávať deťom mladším ako 6 rokov. V prípade ajurvédskych detských čajov sa odporúča podávať deťom od 3 rokov.

1. KHANA – Detský čaj pre dobré trávenie

Ak vaše dieťa trápi bolesť bruška, či nadúvanie, tento čaj prinesie úľavu pri žalúdočnej nevoľnosti, hnačke a črevných infekciách.

Čaj je zložený z nasledovných byliniek: aegle marmelos, škoricovník čínsky, tinospora cordifolia, glycyrrhiza glabra, senovka grécka, šachor okrúhly, terminalia chebula, terminalia bellirica, embilika lekárska a zázvorovník lekársky

2. BIHARI – Detský čaj pre dobrý spánok

Ide o relaxačný čaj. Prispieva k upokojeniu a dobrému spánku dieťaťa. Pomáha pri ťažkom zaspávaní. Znižuje rozrušenosť a hyperaktivitu.

Čaj obsahuje bylinky: zeler voňavý, withania somnifera, pupočník ázijský, tinospora cordifolia, glycyrrhiza glabra, bazalka pravá, valeriána lekárska.

3. Čaj pre deti na zníženie teploty

V prípade, že chcete vyskúšať zraziť horúčku dieťaťa prírodnými bylinkovými odvarmi úplne sami, určite siahnite po Lipe malolistej a Baze čiernej.

Čaj z týchto bylín pripravíte tak, že necháte za hrsť sušených kvetov lipy a za hrsť sušených kvetov čiernej bazy povariť 2 minúty v 0,75 l vody. Odvar sa nechá 10-15 min lúhovať. Pre lepšiu chuť môžete čajík ochutiť medom a citrónom.

4. GOPAL – Detský čaj pri nachladnutí

Bylinná čajová zmes je dobrá na uvoľnenie horných a dolných dýchacích ciest. Stimuluje imunitný systém. Pomáha pri nachladnutí, nádche, kašli a bolestiach v krku. Uľavuje pri chrípkových príznakoch a zvýšenej teplote. Čaj je vhodný pri zápale pľúc a zápale priedušiek.

Jeho zloženie je nasledovné: škoricovník čínsky, šachor okrúhly, terminalia chebula, terminalia bellrica, embilika lekárska, bazalka pravá, kurkumovník dlhý, zazvorovník lekársky.

5. Detský prieduškový BIOČAJ

Bylinková čajová zmes v bio kvalite z ručného zberu v Podskalí v CHKO Strážovské Vrchy pomáha pri liečbe zápalových ochorení horných a dolných dýchacích ciest. Vhodný i pre dospelých a deti od 3 rokov. Pije sa  po dúškoch 2 až 3 krát denne.

Čaj obsahuje: slez maurský, dúška tymiánová, fenikel obyčajný, žihľava dvojdomá, medovka lekárska.

6. Bylinkový čaj pre deti na kašeľ

Na kašeľ a dýchacie cesty má pozitívne účinky hlavne Podbeľ liečivý a Skorocel kopijovitý. Je vhodné ho podávať iba starším deťom. 

Čaj zo sušených bylín si pripravíte tak, že necháte variť bylinky v pomere 2 (skorocel) : 1 (podbeľ) po dobu 2-3 minút. Môže sa dochutiť medom.

7. Rooibos chladivé jahôdky

Ochutená bylinná čajová zmes je pripravená z ovocia, mäty a juhoafrického keru Rooibos. Má príjemnú sladkú chuť. Čaj je vhodný na pitie počas celého dňa aj pre deti, keďže neobsahuje kofeín. Nájdeme v ňom veľa zdraviu prospešných vitamínov (najmä vitamín C), minerálov a stopových prvkov.

Zmes obsahuje: zelený bio rooibos, sušené jahody, listy nana-mäty, sušený melón (cukor, kyselina citrónová), kvety vresu, ibištek, arómu. Obsahuje cukor.

Foto: dietatko.sk, Goa Art, tvojtrebišov.sk; nazdravie.sk; receptyonline.cz,
Zdroje: domacalekaren.com, jednoduchyzivot.sk, zena.pravda.skeverest-ayurveda.sk