Je zdravší čierny alebo zelený čaj?

Aby si zachoval všetky svoje liečivé účinky, pite čaj vždy čerstvý a teplý, odporúča na tento týždeň (7.8. – 12.8.) lunárny kalendár. Zelený čaj Dračia studňa ulahodí po duševnej stránke, dodá energiu a dokáže človeka povzniesť nad každodenné problémy. Vnáša svetlo do života. Pre svoje ochladzujúce účinky je vhodný najmä pre horúce letné dni.

“Dohodnime sa na tom, že čierny čaj je zdravý, ale zelený je ešte zdravší.” Túto slávnu vetu povedal čajomil a odborník na čaje Vladimír Ondejčík z Čajovne dobrých ľudí v Nitre. Pravý čínsky čaj Dračia studňa čiže Long Jing Xi Hu (Lung Ching)  musí byť vypestovaný v provincii Zheijang, inak sa považuje za „fake“. Je to ako s pravým Šampanským. Údajne jediná vhodná voda na jeho prípravu je z „Dračej studne“ v Číne, ktorá má nízku mineralizáciu a sladkastú chuť.

Nálev tohto slávneho zeleného čaju je svetlo žltý s praženou vôňou. Navodí dobrú náladu a na podnebí zanechá orieškovú príchuť s minimálnou trpkosťou. Spoznáte ho aj podľa plochých opražených lístkov hráškovo zelenej farby. V tradičnej čajovni Dračiu studňu servírujú podľa prastarých zložitých ceremoniálov. Doma si ju pokojne pripravte aj v bylinkáči. Môžete mi veriť, Dračiu studňu si naozaj vychutnáte. Je vynikajúca!

“Vychladnutý zelený čaj, je ako jedovatý had.” hovorí staré Ázijské príslovie. Vraj kedysi v Japonsku, studený zelený čaj ponúkali iba odsúdeným na smrť. Čaj by sa mal piť čerstvý a teplý, aby si zachoval všetky svoje liečivé účinky. Aby ste “nezabili” všetky významné zdravotné účinky a zdraviu prospešné látky v zelenom či čiernom čaji, je dôležitá jeho príprava.

Keďže čajové obrady a samotná príprava čajov sa študujú dlhé roky, na začiatok vám bude stačiť dodržiavať tieto zásady:

Zelený čaj zalievajte približne 70 až 80 stupňovou vodou, ktorá predtým prešla varom, čierny približne 90 stupňovou vodou. Podľa druhu sa nechá zelený čaj lúhovať jednu až tri minúty a čierny čaj, tri až päť minút.

Pre zdravie je veľmi prospešné, ak si čaj pripravujete viacnálevovo, zaliatím čaju niekoľko krát za sebou:

Zalejete, krátko lúhujete, precedíte alebo zlejete a vypijete. Toto dva – tri krát opakujete v priebehu pol hodinky, s tým istým množstvom čaju. Čajové lístky na dne kanvičky nesmiete nechať vychladnúť, čaj by sa mohol “seknúť”. Prvý “krátky” nálev je najpovzbudzujúcejší, uvoľňuje sa teín čo je to isté, ako kofeín v káve. V druhom a treťom náleve sa uvoľňujú antioxidanty, horčiny a triesloviny.

Vladimír Ondejčík videl, ako v Číne brávajú na výlety oddelene v sáčku sypaný čaj a v termoskách teplú vodu. Niekoľko lístkov čaju potom hodia do pohára s teplou vodou, kde sa postupne lúhuje. Pomaličky usrkávajú a relaxujú. Má to jednu neoceniteľnú výhodu.

Po niekoľkých týždňoch nosenia čaju v termoske som necítil rozdiel v čajoch. Dokonca aj bylinkové sa zlievali do jednej ťažko rozoznateľnej chute. Odkedy nosím vodu a čaj oddelene, nemusím každý rok kupovať novú termosku. 🙂

Na záver ešte navnadím čajomilov. Tento víkend sme objednávali čerstvé sypané čaje. Zelené, čierne, biele, žlté, Pu-Erhy… Najviac sa však vytešujeme, že náš dodávateľ má v ponuke množstvo noviniek, špecialít a pikošiek. O dva týždne sa tiež môžete prísť zabaviť, potešiť srdce a poprezerať si regály alebo stránky nášho online obchodíku. Na zdravie. 🙂 Vlad F

Od 7.8.- 8.8.2018 lunárny kalendár Krásnej panej hovorí, že:

Blíženci ovplyvňujú pľúca, priedušky, dych, ramená a ruky. Energiu pľúc povzbudí jednoduchá masáž – prekrížte ruky a dlane položte do podpazušia, tlačte ich zhora nadol až k bokom a späť. Opakujte, až kým pocítite teplo. Horizontálne trite dlaňami spodnú časť hrudi, tam a späť. Prepleťte prsty oboch rúk, obráťte dlane von a niekoľkokrát ich natiahnite. Vhodný čas na upratovanie v skriniach, komore, pivnici, na maľovanie, lakovanie a vetranie. Ocot, soľ a sóda sú účinné a zároveň šetrné prostriedky.

Mesiac záhradkárom:

Zbierajte a uskladňujte úrodu. Vysievajte zimnú cibuľu, určenú na prezimovanie. Vysejte semená angeliky lekárskej (vzídu až po prejdení mrazom na jar). Rozdeľte trsy veľkokvetých margarétok, ťahavých plamienkov, kuklíka, kamzičníka, večernice, pivoniek a modrice. Trs rozdeľte ostrým rýľom a znovu redšie vysaďte.

Režte slamienky na sušenie – musia byť urezané pred rozkvetom (než sa kvety úplne roztvoria). Potom sa zavesia smerom dole, na suché, vzdušné a tmavé miesto. Takto si zachovajú pôvodnú farbu i tvar. Vyčistite vyschnuté cibule tulipánov a vyraďte všetky, ktoré majú obvod pod 3 cm – sú bezcenné.

6.8.2018 o 03:32 vstupuje Mesiac do znamenia Blíženci a jeho vplyv potrvá do 8.8.2018 a 06:00.

Od 9.8.- 10.8.2018 lunárny kalendár Krásnej panej hovorí, že:

Rak ovplyvňuje žalúdok, dvanástnik, hruď, mliečne žľazy a trávenie. Nezaťažujte trávenie mastnou stravou, nejedzte strukoviny, čerstvé pečivo. Pite mätový, feniklový, zelený alebo harmančekový čaj. Pálenie záhy pomôže odstrániť banán, jablko, čaj z rasce a medovky alebo zemiaky. Podľa ajurvédy sú z hľadiska odpočinku a kvality spánku najdôležitejšie hodiny medzi 22. a 3. hodinou ráno. Posledné jedlo sa má jesť tri hodiny pred spaním.

Mesiac záhradkárom:

Polievajte. Vhodný čas pre boj so škodcami. Vysievajte pekingskú kapustu a okrúhlicu, špenát na zber v jeseni. Vysádzajte predpestovaný pór a šalát. Nezbierajte úrodu. 10.8. prízemie – nepracujte s pôdou ani rastlinami.

8.8.2018 o 06:01 vstupuje Mesiac do znamenia Rak a jeho vplyv potrvá do 10.8.2018 a 06:17.

Od 11.8.- 12.8.2018 lunárny kalendár Krásnej panej hovorí, že:

Lev ovplyvňuje srdce a krvný obeh. Doplňte si vitamín C, najlepšie čerstvou šťavou z pomaranča, pôsobí proti cholesterolu v krvi, zlepšuje obeh krvi a energiu. Prejdite sa, stačí svižná polhodinová prechádzka denne a zníži sa riziko, že ohrozíte srdce či dostanete cukrovku. Život neprináša nič, čo nie ste schopní zvládnuť. Striedmosť je najlepší recept na zdravie. Jeden pôstny deň v týždni odľahčí pečeň a umožní telu zbaviť sa prebytkov a tým zlepšíte svoje zdravie.

Mesiac záhradkárom:

11.8. je nov – zrežte a ošetrite choré alebo zle rastúce rastliny. Vhodný čas pre zber a spracovanie úrody. Plody zásadne vylamujte so stopkou. Pozberané ovocie je najlepšie okamžite uskladniť a nenechávajte ho na kopách pod stromami. Zeleninu skladujte v oddelenej miestnosti. Jahody druhýkrát okopte a dostatočne prihnojte. Dosievajte trávnik.

10.8.2018 o 06:18 vstupuje Mesiac do znamenia Lev a jeho vplyv potrvá do 12.8.2018 a 05:58.

„Bože, urob ma nástrojom Tvojej vôle. Tam, kde je nenávisť, daj mi priniesť lásku…“  (sv. František z Asisi)

Foto: archív Goa Art
Zdroje:  Zuzana Hudecová – Mesiac, kompas zdravia; Lunárny kalendár Krásnej panej; Jednoduchý život e-shop